Staň se včelařem, včelařkou!

Včelaření nesporně patří mezi velmi zajímavé a důležité odvětví zemědělské výroby. Jen málokterý pěstitel ovoce, zeleniny, olejnin nedoceňuje významnou úlohu dostatku přirozených opylovačů na svojí zahrádce, farmě a ve svém okolí.
A přestože včelí příbytky statisticky počítáme stále na statisíce, stav chovatelů a včel z roku na rok klesá. Starší generace, která si pamatuje zlaté časy našeho včelařství pomalu končí, štafetový kolík není komu předat. Doba se změnila: vstupní náklady na zařízení jsou pro začínajícíno včelaře vysoké, přísnější jsou předpisy související se včelařstvím, vzrostli nároky na vědomosti chovatelů včel. Na chovu včel se nedá zbohatnout ze dne na den. Ale je třeta si uvědomit, že včely jsou největšími opylovači naší přírody. Bez toho malého pracovitého tvora, by se příroda kolem nás a na naší planětě zcela změnila a lidstvo by bylo odsouzené do několika let ke svému záníku.
Naš svaz včelařů a organizace májí ve svém plánu pomoci začínajícím včelařům, kteří se nebojí a nejsou alergičtí na pyl a včelí bodnutí. Členem našeho svazu se může stát již občan od 10 let se souhlasem rodičů. Mladí členové včelařských kroužků vedeni zkušeným včelařem mohou získat od jednotlivých složek svazu finanční rostředky, na ochranné pomůcky, dotace na nákup včelstev, úlů a mezistěn. Starší začínající chovatelé včelstev mohou čerpat dotace od státu, EU a grantů vyhlášeným krajem na podporu včelařství v jednotlivých regionech. I přes tuto podporu a další opatření je stále počet včelstev pod hranicí stavu, který by byl zapotřebí k opylování naší krajiny.
Chov včel je užitečná záliba, která se stává mnohdy celoživotním koníčkem. Rozhodneme-li se včelařit, je důležité znát nejnovější poznatky a metody chovu včel, ale také umět včelám porozumět a pomoci. Jen tak lze dosáhnout navýšení stavu včelstev a docílit také zisk při chovu včel.
Chceš-li chovat včely a pozorovat lépe přírodu kolem sebe, tak přijď mezi nás. Pořádáme pro zájemce o včelaření, přednášky, kurzy, semináře, zájezdy na včelařské výstavy a do včelařských provozů.
Přivítáme mezi nás každého nadšence, který by se chtěl touto činností zabývat.

Karel Jeřábek, ČSV, ZO Tábor